Almanca Öğretmeni Maaşı Devlette Ne Kadar? Özel Okulda Ne Kadar?

25.10.2020
A+
A-

Devlette çalışan kadrolu veya sözleşmeli Almanca öğretmeni maaşları ne kadar? Almanca öğretmenliği maaşı net ne kadar? Birçoğumuz lise yıllarında Almanca dersi alırız. Birçok öğrenci için bu ders ambargo niteliğindedir. Her ne kadar toplu üzerindeki algısı pek iyi olmasa da Almanca eğitiminin de dünya çapında kıymetli bir yeri bulunuyor. Ülkemizde istisnalar olmakla birlikte okullarımızda 2. ve 3. yabancı dil öğretimi için Almanca ve İngilizce tercih ediliyor. Ben bundan yaklaşık 6 yıl evvel Almanca Öğretmenliği okuyup, ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir devlet okuluna atandım. Mesleğimde altıncı yılı bitirip yedinci yıla başladığım şu günlerde edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Maaş durumundan tutun da “Nasıl Almanca öğretmeni olunur?” sorusuna varıncaya kadar birçok detaya değineceğim. Ülkemizin yadsınamaz gerçeği olan KPSS ve atamalardan da söz etmeyi unutmayacağız. Dil sevdalıları, sıkı tutunun! Uçuşa geçiyoruz! ???

almanca

İnce detaylara inmeden önce meslekle alakalı genel bir yorum yapmak istiyorum. Ben lise yıllarımdaki Almanca öğretmenimin bana olan yaklaşımı ve bende bıraktığı iz nedeniyle bu mesleği tercih ettim. Öncesinde de ailemin Almanya’da yaşayan akrabaları arada sırada bize geldikleri için Almanca diline yatkınlığım vardı. Anlayacağınız ben mesleğimi isteyerek ve severek tercih ettim. Mesleğin çalışma şartları diğer öğretmenlik branşlarından pek de farklı değil. Ana kriter, sevmeyen insanların bu mesleği asla yapamayacağı. Sadece puanınız Almanca Öğretmenliği bölümüne yetiyor diye lütfen bu bölümü tercih etmeyin. Sonra ne siz öğrencilere bir şey verebilirsiniz, ne de öğrencileriniz sizden bir çıkarım elde edebilir. Seviyorsanız bu yola çıkın! ❤

Nasıl Almanca Öğretmeni Olunur?

Maaş ve diğer ayrıntılara geçmeden evvel Almanca öğretmeni olmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Ülkemizde birçok öğretmenlik branşı için iki farklı eğitim seçeneği bulunuyor. Almanca öğretmeni olmak isteyenlerin de önünde iki farklı seçenek var. Bunlardan ilki “Almanca Öğretmenliği” kazanmak. Bu bölümü kazandığınızda mezun olur olmaz Almanca öğretmenliği yapabiliyorsunuz. Eğer gerçekten bu mesleği tercih etmeyi planlıyorsunuz bu bölümü seçmenizi öneririm. Hem eğitim kalitesi hem de mezuniyet sonrası ilerleyişi açısından kendinizi çok şanslı hissedeceğinize emin olun. Diğer alternatifte mezun olur olmaz öğretmenlik yapamıyorsunuz. Bu da çok eksi bir etken. ?

almanca öğretmeni olmak

Almanca öğretmeni olmak için bitirilmesi gereken ikinci bölüm alternatifi ise “Alman Dili ve Edebiyatı” olarak karşımıza çıkıyor. Almanca öğretmenliği okumak yerine Dil ve Edebiyat bölümünü bitirdiğinizde mezun olur olmaz öğretmen olamıyorsunuz. Bu bölümü bitirdikten sonra pedagojik formasyon almanız gerekiyor. Ben yerinizde olsam bu bölümü okumazdım. Gerek bölüm içeriği gerekse de sonrasında almak zorunda olduğunuz formasyon sizi bir hayli yoracaktır. Birçok öğrenci ilk sene girdiğinde puanı öğretmenlik kazanmaya yetmediği için Dil/Edebiyat okuyor. Arkadaşlar formasyon almak zorlaştı. Zaten o süreyi okuldan sonra da kaybedeceksiniz. Henüz yaşlar küçükken bir sene daha mezuna bırakıp eğitim fakültelerine yerleşin. Bu dediklerimi dört yıl sonra daha iyi anlayacaksınız. ?

Almanca Öğretmenliği YKS DİL Taban Puanları ve Sıralamaları

ösym yks dil puanları

En Yüksek Puanlı Almanca Öğretmenliği: Uludağ Üniversitesi / Bursa / 27.000 DİL sıralaması / 353 DİL puanı

En Düşük Puanlı Almanca Öğretmenliği: Dokuz Eylül Üniversitesi / İzmir / 75.000 DİL sıralaması / 217 DİL puanı

Diğer üniversitelerin puanları için Almanca Öğretmenliği YÖK ATLAS sayfasına göz atabilirsiniz.

Almanca Öğretmenliği taban puanları gördüğünüz üzere pek de dudak uçuklatacak cinsten değil. Bu bölümü kazanmak için YKS sınavının TYT ve AYT olmak üzere iki farklı oturumuna girmeniz gerekiyor. TYT sınavında temel lise bilgileriniz sınanırken, AYT Dil sınavında ise Almanca diline karşı olan yeterliliğiniz sınanıyor. Dil sınavına hazırlanmak için bir sene düzenli olarak çalışmanız yeterli. Emin olun kolayca halledebilirsiniz. Hatta kendinize güveniyorsanız puanı biraz daha yüksek olan İngilizce Öğretmenliği bölümünü de tercih edebilirsiniz. Elbette onun için AYT Dil sınavında İngilizce sorulara cevap vermeniz gerekiyor. ??

Almanca Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Türkiye’de bir meslek tercih ediyorsanız öncesinde atama ve KPSS durumuna bakmazsanız olmaz. ? Milli Eğitim Bakanlığı eğitim müfredatlarında yabancı dile büyük bir zaman ayırıyor ancak bu dil tercihi sizlerin de tahmin edeceği üzere genellikle İngilizce tarafına oluyor. Almanca dersi sadece bazı liselerin ikinci yabancı dil odağı olarak tercih edildiğinden ayrılan kadro sayıları da bir hayli düşük oluyor.

kpss taban puanları

Almanca öğretmenliği atama duyuruları her sene düzenli olarak yapılıyor. Son birkaç yıldır yıllık 300 kadar Almancacı atadıklarını söyleyebilirim. Atanmak için almanız gereken taban puanlar ise 73 ile 76 arasında değişiyor. Elbette garanti atanmak için KPSS’den 80 civarında puan almanız gerekli. Atama sayısı her ne kadar az olsa da mezun sayısının da az olduğu göz önünde bulundurulduğunda yapılan bu istihdam girişiminin yeterli seviyede olduğunu savunabiliriz.

Almanca Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Devlette Almanca Öğretmeni Maaşı: Yeni atanmış Almanca öğretmeni maaşı 4.100₺ civarlarında oluyor. Meslekte ilerledikçe ve kıdem yılı arttıkça öğretmenlerin aldığı maaş da aynı doğrultuda yükseliyor. Böylece 10 yıllık hizmet yılını tamamlayan öğretmenlere yaklaşık 5.000₺ gibi bir maaş ödeniyor. Özetle devlette Almanca öğretmenliği maaşı 4.500₺ ile 5.500₺ arasında değişiyor. Bu net maaşa artı olarak kadrolu öğretmenlere girilen her ek ders için 18₺, sözleşmeli öğretmenlere de yine her girilen ek ders için 14₺ ücret ödeniyor.

Özel Okulda Almanca Hocası Maaşı: Özel okullarda da birçok Almanca öğretmeni çalışıyor. Özellikle belli bir eğitim kalitesini aşmış kaliteli kolejlerde çok yüksek maaşlarla Almanca eğitimcisi çalıştırılabiliyor. Bunun yanında sadece ders saati doldurmak için Almanca öğretmeni çalıştıran küçük dershaneler ve eğitim kurumları da bulunuyor. Özetle özelde öğretmen maaşları tamamen kişi becerisine ve çalışılan kuruma göre şekilleniyor. Asgari ücretle de iş bulabilirsiniz, 6.000₺ maaşla da! ?

almanca öğretmeni maaş

Almanca Özel Ders Saatlik Ücretleri: Günümüzde özel ders vermek için illa ki öğrenciyle fiziksel temas halinde olmanız gerekmiyor. Udemy gibi online eğitim ve kurs platformlarında önceden hazırlamış olduğunuz kurs materyallerini satarak da para kazanabiliyorsunuz. Bu tarz dijital kurs fiyatları oldukça değişken. Öte yandan eski usul özel ders vermek isterseniz saatlik ücretler 50 liradan başlayıp 250 liraya kadar çıkabiliyor. Öğrencinin eğitim düzeyi, eğitim kalitesi ve eğitim sonunda beklenen başarı bu fiyatları belirliyor.

Almanca İçerik ve Çeviri Fiyatları: İnternette biraz araştırma yaptığınızda web siteleri için Almanca içerik yazabilecek yazarlar arayan işverenleri kolayca görebilirsiniz. Eğer diliniz internet mecrasına içerik üretebilecek kadar iyiyse, bu alternatifi de değerlendirmenizi öneririm. Aynı şekilde üst düzeyde dil bilen okurlarımız Almanca çeviri de yapabilirler. Bu sektörde dönen paralar çok daha büyük. Sadece dolandırılmamaya dikkat edin. Paranızı peşin alın! ?

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Son olarak Almanca bilen eleman arayan şirketlerden söz etmek istiyorum. Dış dünya ile kurulan ticaret ilişkilerinde ilgili ülkenin temsilcileri geldiğinde temasın kurulmasında görev yapan personele çok büyük önem veriliyor. Bu kapsamda birçok şirketin Almanca bilen eleman aradığını söyleyebilirim. Çeşitli kariyer sitelerine bakarak bu ilanlara ulaşabilirsiniz. Özetle öyle ya da böyle bir yabancı dil edindiğinizde birçok iş sahasının kapısı sonuna kadar açılıyor. Siz yeter ki kendinizi geliştirin ve dil konusunda yeterli seviyeye gelin! ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.