Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

08.07.2020

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı ile okutmakta zorlandığınız çocuklarınızın masraf yükünü az da olsa hafifletmeyi hedefliyor. Anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocuklar için birçok farklı okul yardımı bulunuyor. Bir dönem benim de faydalandığım tüm çocuk yardım paralarını bu yazıda sizlerle paylaşacağım. Devletin çocuklara verdiği yardımlar kırtasiye masraflarına kadar uzanıyor. 

Bir insanın okuyabilmesi için ne yazık ki çok ciddi harcamaların peş peşe yapılması gerekiyor. Durumu olmayan ailelerin çocukları ise bu sistemde çoğu zaman kaybolup gidiyor. İşte bunu önlemek için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla devamlı karşılıksız yardımlar yapılıyor. Bu yardımların genel adına Sosyal Ekonomik Yardım (SED) diyebiliriz. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim/Okul Yardımı Nedir? 

Aslına bakarsanız devletin okuyan çocuklara verdiği maddi yardımlar tek bir kalemde toplanmıyor. Birçok farklı çocuk yardımı bulunuyor. Burada sizlere tamamını anlatacağız. Detaylardan önce başımdan geçenleri anlatmak istiyorum. Maddi durumum yetersiz olduğu için çocuklarımı okutmakta zorlanıyordum ve bu sorun çok ciddi boyutlara erişmişti. O dönemlerde ilçemizde bulunan yardım kuruluşlarına giderek okul parası ve kırtasiye desteği aldık. Bu sayede ben iş bulana kadar çocuklarımı kolaylıkla okutabilmiştim. Bu işlemlerin tamamını sizlere anlatacağım. 

devletin öğrenciye verdiği yardımlar

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı yaşa, okula ve ailenin durumuna göre değişkenlik gösterir. Devletin çocuklar için verdiği yardımlar, burslar ve olanaklar şunlardır: 

 • Okul yardım parası 
 • Kaymakamlık kırtasiye yardımı 
 • KYK bursları 
 • PYBS bursları 
 • SED aylık öğrenci yardımı 

Tüm bu yardımlar zor durumdaki öğrencilere veriliyor. Okuyan çocuklara, gençlere ve üniversite öğrencilerine verilen devlet yardımlarının şartları ise hemen hemen ortak diyebiliriz. Bu yardımlar şu şartları taşıyan kimselere öncelikli olarak veriliyor.

Devletin Öğrencilere Verdiği Açık Kapı Yardımı Alma Şartları

 • Koruyucu ailelerin yanında bulunan çocuklar eğer maddi zorluk ile karşı karşıya kalırlarsa, bu yardımlardan sonuna kadar faydalanabilirler. 
 • %40 ve üzerinde engelli olan vatandaşlar maddi zorluk çektikleri takdirde bu yardımlara başvuruda bulunabilirler. 
 • Şehit/Gazi yakını olan ve çeşitli sebeplerle ekonomik konularda zorlanan kimseler de bu yardımlarda öncelik hakkına sahiptir. 
 • Kimsesiz çocuklara verilen devlet yardımları arasında bu yardımlar da yer alır. 
 • Annesi veya babası vefat edip, bir başka akrabasının yanında barınan ve eğitim masraflarının karşılanmasında zorluk çekilen evlatlarımız da bu devlet desteklerinden faydalanabilir. 
 • Annesi ve babası hayatta olan ancak sağlık sorunları nedeniyle para kazanamayan ailelerin çocukları da yine başvuru yaptıklarında okul desteklerinden faydalanabilirler. 

Öğrenci Yardımı Başvuru Dilekçesi ve Başvuru Süreci 

2020 okul yardım başvurusu

Yukarıda gördüğünüz tüm bu yardımlara birkaç farklı kurum üzerinden ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekiyor. Mesela ben yaşadığım yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapmıştım. Benim yanımda bulunan başvuruda gerekli evraklar şunlardı: 

 • Benim ve çocuğumun kimlik kartı 
 • Ailemizin nüfus dökümü ki bunu nüfus müdürlüğünden almıştık.
 • Çocuğumun okulundan alınan öğrenci belgesi 
 • Varsa çocuğunuzun engelli raporu ve ilaç raporları 

Siz de hangi kuruma giderseniz gidin eğitim yardımı başvurusu yapmak için bu evrakları yanınızda bulundurun. Öğrenci yardım parası başvuru formu gittiğiniz kurumlar tarafından size verilecektir yani öncesinde ayrıca bir yardım talep dilekçesi yazmanıza gerek yok. 

Şimdi sırasıyla bu yardımlar ve burs başvuruları için gitmeniz gereken kurumları açıklayalım. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Şubeleri: Bu kurum aracılığıyla doğum ve süt parası gibi temel yardımları alabileceğiniz gibi çocuğunuz için okul parası başvurusunda da bulunabilirsiniz. Yardımlar hakkında genel bilgiler edinmek için de bu kurumlara gidebilirsiniz. Sosyal Ekonomik Destek SED başvuruları için de bu kuruma gitmeniz gerekir. 

aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları: İlinizde bulunan SYDV aracılığıyla birçok yardıma başvuru yapabilirsiniz. Kırtasiye, giyecek, gıda ve temizlik malzemesi yardımları için bu kuruma başvuru yapmanızı öneririz. 

KYK Burs ve Öğrenim Kredileri: Üniversite düzeyinde (2 ya da 4 yıllık olması fark etmez.) eğitim gören gençler engel durumu gibi özel şatlara sahiplerse burs alabilirler. Eğer sadece öğrenim kredisi almak istiyorlarsa, (bunu geri ödemeleri gerekecektir.) dönem başında KYK kaynaklarına başvurmaları yeterlidir. 

KYK öğrenci bursu

PYBS Bursu (İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencisi bursları): Bu burs imkanları sınava giren ve başarılı olan öğrencilere verilmektedir. Engelli ve özel durumu olan çocuklara bu sınavda öncelik tanınmaktadır. İlkokul öğrencileri için burs başvurusu yapmak için çocuğunuzun okulundaki rehberlik servisine başvurmanız yeterli olacaktır. 

Açık Kapı Yardımları ve İnternetten Yardım Başvurusu: Pandemi yardımları, eğitim ödemeleri, öğrenci destekleri ve daha fazlası için devletin “Açık Kapı” projesinden faydalanabilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Bu şifreyi PTT’den alabilirsiniz. Öğrenci yardımları ve diğer devlet yardımları için buraya tıklayarak Açık Kapı resmi web sitesine ulaşabilirsiniz. 

Kaymakamlık Eğitim, Öğretim ve Okul Gereçleri Yardımı: Okul ihtiyaçları için yardım taleplerinizi ek olarak kaymakamlıklara da iletebilirsiniz. Aynı şekilde muhtarlıklara gitmeniz durumunda da sizlere yardımcı olacaklarını unutmayın. Muhtarlık yardımları da birçok ihtiyacınızı karşılayabilir. 

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama 

e devlet sosyal yardım sorgulama

Sosyal yardım sorgulama işlemleri artık tek kalemde toplanmıştır. E-Devlet üzerinden okul yardım parası sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilir. Buraya tıklayarak çocuk yardımı yattı mı yatmadı mı sorusuna cevap bulabileceğiniz sayfaya ulaşın. E-Devlet şifrenizi tuşlayarak giriş yapın. Ardından adınıza tanımlı tüm yardımların ödeme durumlarını tek kalemde görebilirsiniz. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Öğrenciye 1000₺ Yardım Veriyor mu?

2020 yılı içerisinde tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgını nedeniyle devletimiz bin liralık sosyal yardım yapmaktadır ancak bu sadece öğrencilere yönelik değildir. Bu yardım maddi durumu olmayan ailelere yöneliktir. Elbette birkaç farklı yardımla bir öğrenci devletten 1.000 liraya yakın okul ödeneği alabilir ancak bu şekilde net bir yardım şu anda bulunmamaktadır. 

Öğrenci Yardımı Ne Zaman Kesilir? 

öğrenci yardımı kesilme sebepleri

Sosyal yardımların kesilme nedenleri oldukça açıktır ve basittir. Yardım alan çocuğun evinde yaşayan herhangi bir vatandaşın ekonomik durumunda düzelme olduğu anda devlet yardımları kesilir. Sigortalı iş ve düzenli gelir elde eden hanelere verilen yardımlar kesilerek diğer ihtiyaç sahiplerine yönlendirilir. Aynı şekilde engelli olma durumu son bulan kimselerin de yardımı kesilebilir. Son olarak yardım alınan çocuğun vefat etmesi durumunda da aile fertlerine ödenen okul parası maaşı kesilecektir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.