Aile Hekimliği Nedir? 2020 Yılı Aile Hekimi Maaşları

02.05.2020

Aile Hekimliği Nedir? 2020 Yılı Aile Hekimi Maaşları. Son zamanlarda dünya genelinde artan sağlık sorunlarıyla beraber ülkemizin sağlık alanındaki personel sayısı ve hizmet kalitesi hissedilir şekilde artmakta. Eskiye nazaran halkın sağlık hizmetlerine ulaşması artık daha kolay. Hatta bu hizmet artık vatandaşın ayağına geldi desek yanlış olmaz. Bu konuda Aile Sağlığı Merkezlerini ya da bildiğiniz adıyla Aile Hekimliği sistemini bayrak taşıyıcı olarak gösterebiliriz. Hepimizin mahallesinde bulunan, bizlere yürüme mesafesinde olan bu Aile hekimlikleri bizlerin sağlık hizmeti ihtiyacını karşılamaktadır. Bu günlerde salgın hastalık hariç hemen hemen her hastalıkla ilgilenen Aile Sağlığı Merkezleri genç, yaşlı, çocuk demeden yaş gözetmeksizin tüm vatandaşlara hizmet etmekte. Bu yazımızda ”Aile Hekimliği Nedir? Aile hekiminin görevleri nelerdir, Aile hekimi maaşı 2020 yılında ne kadar oldu”, gibi Aile Hekimliği kahramanları olan Aile Hekimlerimiz hakkında bilgiler vereceğiz.

Aile Hekimliği Nedir? Aile Hekimi Nedir?

 

Aile hekimliği sistemi son yıllarda sağlık sistemini rahatlatma ve vatandaşın sağlık hizmetlerine daha rahat ulaşması adına ülkemizin bizlere sunmuş olduğu hizmetlerden biridir. Ülke genelinde her mahallede uygulamaya geçen bu sistem sayesinde vatandaşların en ufak rahatsızlıklarında hastanelere yığılması engellenmiştir. Böylece hem hastane yoğunlukları hissedilir şekilde azaltılmış hem de vatandaşın hizmete erişimi daha rahat bir hale gelmiştir. Hali hazırda kullanılan sağlık ocakları da aile hekimliği olması adına gerekli değişiklikler yapılarak hizmete geçmiştir.

Aile hekimi mevcut sağlık sisteminin temel taşı haline gelmiştir. Herhangi bir sağlık sorunu olan, rahatsızlanan vatandaşlarımız kendilerine en yakın aile hekimine giderler. Bu aile hekimleri sistem üzerinden vatandaşlara belirlenmiş olup, doktorun izin ve benzeri gibi özel bir durumu olmadığı sürece sabittir. Aile hekimi günümüzde yaşadığımız salgın hastalık belirtileri gösterenler hariç genç yaşlı ayrımı yapmaksızın tüm hastaların sağlık durumlarını inceleyerek muayne eder ve gereken tedaviyi gerçekleştirir. Uzman olmayan aile hekimleri gelen pratisyenlerdir. Her ne kadar uzmanlığı olmasa da aile hekimi her yaştan insana hizmet vermek için eğitim almıştır. Farklı bir uzmanlık alanını ilgilendiren ciddi rahatsızlıklarla karşılaşıldığında hastasını uzman doktora ya da kliniğe yönlendirir.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir? | Aile Hekimliği Nedir

 

Yaş göz etmeksizin herkese tıbbi hizmet sunmakla görevli olan aile hekimi tedavide temel adım olan tanıyı koymakla veya hastasını uzmana yönlendirmekle sorumludur. Diğer mesleki sorumluluklarına bakacak olursak;
 • Hastalık geçmişini inceleyerek tanı için testler yapmak. Mevcut yapılmış testleri talep etmek,
 • Hastalığın teşhisini yaparak tedaviyi reçete etmek,
 • Bağlı olduğu aile sağlık merkezi sistemine kayıtlı olan insanlara periyodik sağlık muayenesi yapmak,
 • Aile sağlık merkezine gelmekte güçlük çeken yaşlı, engelli, yatalak ve benzeri durumdaki vatandaşlara evde sağlık hizmeti sağlamak,
 • Aşı takibi yaparak gerekli aşıları uygulamak,
 • Hastalıkların engellenmesi hususunda hastaları bilgilendirmek,
 • Hamilelere doğum öncesi ve doğum sonrası bakım hizmeti sunmak,
 • Doğum itibariyle hasta kayıtlarını tutarak gereken takipleri yapmak,
 • Hizmet içi eğitimlere katılmak.
 • Gerekli durumlarda sağlık raporu yazmak, sevk belgesi düzenlemek ve reçete yazmak,
 • Aile sağlığı merkezince tedavi edilemeyecek hastaları gereken bölümlere yönlendirmek.

Aile hekimlerinin görevleri yanısıra sahip olmaları gereken bir takım özellikler de bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sürekli insanlarla iletişim halinde olunacağından başta dinleme becerisi olmak üzere iletişim becerilerinin yüksek olması,
 • Ekip çalışmasına uygun olmalı,
 • Alanındaki gelişmelere ilgili olmalı,
 • Tüm hastalarına eşit muamele yapması.

Nasıl Aile Hekimi Olunur?

Öncelikle aile hekimliği için üniversitelerin tıp fakültelerinde gereken eğitimleri alıp buradan başarıyla mezun olmak gerekmekte. Gerekli sınavlarda başarılı olup doktor olarak görev yapmaya hak kazanan doktorlar, aile hekimi olmak için TUS sınavına girmeli ve başarılı olmalıdırlar. Bu sınavdan başarılı olan adaylar atamalarını aldıktan sonra resmen aile hekimi olarak göreve başlayabilirler. Bununla beraber aile hekimliği sertifikası alan pratisyen hekimler de başvuru yapmaları halinde aile hekimi olabilirler.

Aile Hekimliği Çalışma Şartları ve Saatleri Nasıldır?

Çalışma yerleri aile sağlığı merkezi olan aile hekimleri memleketin farklı yerlerinde, mahalleye ait merkezlerde görev yapmaktadır. Her hekimin aile sağlığı merkezlerinde kendilerine ait olan bir odaları bulunmaktadır. Doktorun ihtiyaç duyduğu tüm malzemeler, bilgisayar, yazıcı gibi teknolojik araçlar bu odalarda bulunmaktadır. Sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşlar bu odalarda muayene edilir.Ayrıca sağlık merkezi içinde kullanabilecekleri mutfak, tuvalet, istirahat odası gibi ayrı alanlar bulunmaktadır.

Aile hekimliği çalışma saatleri ise diğer mesleklerin kamu şartlarıyla hemen hemen aynıdır. Sabah 08:00’de iş başı yaparak akşam17:00’da mesaileri sonlanmaktadır. Pazartesi gününden cuma gününe kadar hafta içi her gün hizmet vermektedirler. Cumartesi günleri de nöbet usulü çalışmaktadırlar.

Haftalık çalışma saatleri toplamda 40 ile 45 saat arasında farklılık göstermektedir. Resmi tatil durumlarunda ve dini bayramlarda da çalışma yapmayan aile hekimleri, günlük çalışma süreleri içerisinde öğle yemeğine ve çay molalarına sahiptirler.

Aile Hekimi Maaşları Hakkında Belirleyici Kriterler Nelerdir?

Tüm meslek gruplarında olduğu gibi aile hekimi maaşlarının belirlenmesinde de etkili olan bir takım kriterler vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Doktorun bulunduğu aile hekimliği sistemine tanımlı olan ve hizmet almaya gelen vatandaş sayısı;
 • Ülkedeki güncel sosyal ve ekonomik durumu göz önüne alınarak dönemde açıklanan enflasyon oranına göre belirlenen aile hekim maaşları;
 • Görev yapılan aile sağlığı merkezinin giderleri de bu konuda belirleyicidir.
 • Aile hekiminin mobil sağlık hizmeti vermesini gerektiren durumlarla karşılaşılması,
 • Aylık kullanılan malzemelerin giderlerinin de aile hekimi maaşları üzerinde belirleyici etkisi vardır.

Ayrıca Aile hekimi maaşlarından yapılacak kesintiler de şu şekildedir;

 • Gelir vergisi kesintisi,
 • Aylıklarının binde 6’sı oranında olacak şekilde damga vergisi kesintisi,
 • Maaşlarının yüzde 16’sı olacak şekilde sosyal güvenlik primi kesintisi.

Uzman Aile Hekimi Maaşları Üzerinde Pozitif Yönde Etkisi Olan Etkenler

Uzman aile hekimlerinin alacağı aylıklarda artış olmasını sağlayan bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Hizmet verdiği süreyle ve uzmanlık seviyesi artışıyla doğru orantılı olarak maaşlarda artış göstermektedir,
 • Medeni hal ve çocuk sayısına göre alınacak ek ödemeler de artmaktadır,
 • Hizmet verilen insan yoğunluğu ne kadar fazla ise alınacak maaşlar da o kadar yüksek olmaktadır,
 • Mobil hizmet veren hekimlerin maaşları merkezde çalışan hekimlere göre daha fazladır.

2020 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Meslekler söz konusu olduğunda en merak edilen şeylerin başında maaşlar gelmektedir. Her yılın ocak ve temmuz aylarında toplu sözleşme zammı kapsamında alınacak olan aylıkların da artacağını göz önünde bulundurursak 2020 yılında Aile hekimi maaşları şu şekildedir;

 • Aile hekimi olmaya hak kazanarak görevine yeni başlayan bir doktor; en az 5 bin 500 TL  olmak üzere 5 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında maaş almaktadır.
 • Alınan net maaşın yanına ek ödemeler de katıldığında 2020 yılı aile hekimi maaşı ocak ayı itibariyle en az 7 bin TL’yi bulmaktadır.
 • A sınıfı kadrosunda görev alınması ile döner sermayeden alınacak pay ve ek ücretlerle beraber aylık kazanç 10 bin TL’yi geçebilmektedir.
 • Aile hekimlerinin uzman olmaları durumunda net maaşa ek 1 750 TL almaktadırlar.Ayrıca alınan maaşlara ek hasta sayısına göre yapılan ödemeler de bulunmaktadır. Muayne edilen hasta başına alınan ek ödemeler de şu şekildedir;
 • Aile hekimi sözleşmeli ise sistemde kayıtlı bulunan kişi sayısına bakılmaksızın 1000 hasta üzerinden ek ücret almaktadırlar. Benzer şekilde sözleşmeli uzman hekimler de kayıtlı kişi sayısına bakılmaksızın 1000 hasta için 2000 TL ödeme almaktadırlar.
 • Uzman aile hekimlerinin kadrolu olması halinde sisteme kayıtlı olma şartı aranmaksızın 1000 hasta için 1500 TL ve kayıtlı her hasta için de 1 TL ek ödeme almaktadırlar.
 • Ayrıca bakanlık tarafından görevlendirilen uzman aile hekimleri sisteme kayıtlı her muayene için 20 kuruş ek ödeme almaktadır.

Aile hekimi maaşları tavan limitlerine bakıldığında ise maksimum alınabilecek ücret 20 bin 500 TL civarındadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.