Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? İnternetten Aile Hekimi Değiştirme

26.03.2020
A+
A-

Aile hekiminizi değiştirmek için çeşitli yollar mevcuttur. En çok tercih edilen ise internettir. Çünkü günümüzde çoğu işlem artık dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Sağlık Bakanlığının hizmetleri de buna uyumlu olarak hareket etmektedir.

Aile hekimliği uygulaması, vatandaşın düzenli olarak aynı doktor tarafından takip edilmesini sağlamaktadır. Doktorların hastanın sağlık durumu geçmişine hâkim olması, hastaların da daha düzenli bir gözlem altında olmasını sağlayarak hem hastanın hem de doktorun işini kolaylaştırmıştır. Bu uygulama kapsamında bakanlık tarafından her kişiye ikamet ettikleri yere göre bir aile hekimi atanmıştır.

Yeni doğan bebekler annelerinin kayıtlı olduğu aile hekimine kayıt edilmektedir.

Vatandaşlar e-devlet şifresi ile Merkezi Hekim Randevu Sistemini kullanarak aile hekiminin kim olduğunun sorgusunu gerçekleştirebilmektedir. En yakınınızdaki Aile Sağlığı Merkezi veya bulunduğunuz ilçedeki Toplum Sağlığı Merkezi/İlçe Sağlık Müdürlüğüne bizzat başvurarak da aile hekiminizi öğrenebilirsiniz.

İkamet ettiği adresin değişmesi, aile hekiminden memnun olmama ya da farklı etkenlerden dolayı aile hekimini değiştirmek isteyenler de tekrar Merkezi Hekim Randevu Sistemi‘ni kullanabilmektedir.

Aile hekimini elektronik ortamda değiştirirken aile hekimi il, ilçe ve birime göre belirlenebilmektedir.

İnternet vasıtasıyla sağlanan bu kolaylık vatandaşın ilgili kurumlara kadar gidip dilekçe doldurma gibi zahmetlere girmesini engelleyerek işini daha da kolaylaştırmıştır.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi tahlil sonucu öğrenme, randevu alma gibi işlemlerde de kullanılabilir.

aile hekimi nasil degistirilir

aile hekimi nasil degistirilir

İnternetten Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi internet üzerinden değiştirmek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken sahip olduğunuz şifre ile e-devlet sistemine girişinizi gerçekleştirmektir.

Kamu kurumlarının sunduğu hizmetler e-Devlet Kapısı altında tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir.

Sisteme girişinizi gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkan sayfanın arama çubuğuna ‘aile hekimi değiştirme’ yazdığınızda tek bir sayfa sonucu elde edeceksiniz. O sayfadaki ‘Uygulamaya Git’ butonuna tıklamanız ile sistem sizi e-nabız sistemine aktaracaktır. Bu sayfa aile hekiminizi değiştirmenize yardımcı olacak sayfadır.

(Eğer e-nabız sistemini ilk kez kullanacaksanız e-nabız şifresi oluşturmanız gerekmektedir. Kendi aile hekiminizden de geçici şifre alabilirsiniz.)

Karşınıza çıkan sayfadan;

  • İl ve ilçe seçimi yapmanız gereklidir.
  • Değişiklik gerekçesini seçmelisiniz.
  • Aile Sağlığı Merkezi seçmelisiniz.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra karşınıza seçtiğiniz il ve ilçedeki aile hekimlerinin listesi gelecektir.  Kırmızı kutucuğun içerisinde gösterilen aile hekimini seçmeniz mümkün değildir. Bu hekimlerin hasta kapasitesi doludur.

Sarı ve yeşil ile belirtilmiş aile hekimlerini arasından seçim yapabilirsiniz.

‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna tıkladıktan sonra aile hekiminiz değişecektir. Herhangi bir işlem daha yapmanıza gerek yoktur.

aile hekimi degistirme

aile hekimi degistirme

Telefon ile Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekiminizi telefon üzerinden değiştirmek istiyorsanız ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Sizin ile iletişime geçen temsilciye gerçekleştirmek istediğiniz işlemi söyleyiniz. Temsilci yardımıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seçmek istediğiniz aile hekimine yazılı talep ile başvurabilirsiniz. İlgili Toplum Sağlığı Merkezine gidebilir veya İlçe Sağlık Müdürlüğüne bizzat başvuru da yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Koşulları

  • Kayıtlı vatandaş sayısı 000’den fazla olan aile hekimlerine kayıt yapılmamaktadır. Nüfusu yükselmiş aile hekimlerinin bulunduğu aile sağlığı merkezlerine, yeni aile hekimliği birimi planlaması yapılır. Bu şekilde aile hekimi başına düşen nüfus azaltılarak aile hekimi tercihlerinde sorun yaşanması engellenmektedir.
  • Zorunlu bir durum olmadığı müddetçe 3 ay içerisinde en fazla bir defa değişiklik yapabilirsiniz.
  • Aile hekimi değişikliği her ayın 5 ile 21’i arasında yapılmaktadır. Yapılan değişiklikler aynı günün gecesi saat 23:59’da gerçekleşir. Ayın 21′ inden sonraki ayın 5′ ine kadar olan değişiklik talepleri ise sonraki ayın 5′ inde gece saat 23:59′ da gerçekleşmektedir.
  • İsterseniz değişiklik taleplerini, gerçekleşme zamanına kadar iptal edebilirsiniz. Değişme işlemi gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamaz.
  • Aile hekimi listesinde 3.500 altı nüfusu olan aile hekimleri yeşil renkte görünmektedir.
  • 3500 ile 4.000 arası nüfusu olan aile hekimleri ise sarı renk görünmektedir.
  • 000 ve üzeri nüfusu olan aile hekimleri ise kırmızı renk ile gösterilmektedir. Bu aile hekimleri nüfus sınırına ulaştığı için 4.000 ve üzeri nüfusu olan aile hekimlerinin seçimine izin verilmemektedir.

Aile hekiminizi bölge sınırlaması olmadan seçebilirsiniz. Fakat bu hizmete daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeniz için yaşadığınız yere yakın bir aile sağlığı merkezinin aile hekimlerinden seçmeniz tavsiye edilir.

Sürekli ikamet ettiğiniz bölgeden uzakta kalacaksanız veya Türkiye’de geçici süre ile ikamet edecekseniz, kendinize en yakın konumdaki bir aile hekiminden misafir hasta uygulaması kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Seyahat veya tatil gibi başka bir sebeple de yerleşim yerinizi değiştirdiğinizde ihtiyaç halinde yine misafir hasta olarak bulunduğunuz ilçedeki aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Büyükşehir Belediyesi Kanununa tabi olan ilçeler misafir hasta uygulaması bakımından tek bölge kabul edilmektedir. Bu bölgede sağlık hizmeti alma talebi misafir hasta uygulamasını kapsamamaktadır.

Acil haller dışında ilk olarak kendi aile hekiminden hizmet almak üzere planlama yapmanız düzenin korunması için yerinde olacaktır.

Aile hekiminizi nasıl değiştirebileceğinizi, izlemeniz gereken aşamaları, başvurabileceğiniz birkaç yolu bu yazımızda inceledik. Sormak istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Yardım Başvuruları

Çalışan Anneye Kreş Parası Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.