Acil Tıp Teknisyeni Nedir? ATT Nedir?

13.04.2020
A+
A-

 

Acil Tıp Teknisyeni Nedir? ATT Nedir? Acil Sağlık Hizmetleri; özünde fedakârlık ve kararlılık olan , insanların zor zamanlarında gereksinim duyduğu sağlık hizmetidir. Gündelik yaşamımızda yangın , iş kazası , trafik kazası gibi  insanlara zarar gelebilecek her durumda zaman ve süre gözetmeksizin hastalara,ihtiyacı olanlara hızlı bir şekilde ulaşıp doğru müdahaleyi yapmayı amaçlayan kişilere denir.Bu gibi durumlarda iyileştirici yönde  ilk müdahaleyi acil tıp teknisyenleri yapar. ATT’ler 112 aranması durumunda hızlı bir şekilde hastaların yanına ulaşırlar.Yaşamımızda çok önemli yeri olan acil tıp teknisyeni mesleğini merak ettiğiğniz her yönüyle bu yazımızda bulabilirsiniz.

Acil Tıp Teknisyeni Nedir? ATT Nedir?

Acil Tıp Teknisyeni Nedir? ATT Nedir?Acil tıp teknisyenleri toplumumuzdaki fertlerin, fiziken veya ruhen, hastalanması veya başına bir kaza gelmesi halinde, almış oldukları eğitimle birlikte, ilk yardım ve acil bakım hizmetlerini bilgi ve yetenekleriyle , profesyonelce olay yerinde ilk uygulayan ATT’ler, hasta, yaralı ya da kazazedenin sağlık merkezlerine aktarılması gerçekleştirilene  kadar müdahaleyi devam ettiren,  ihtiyaç halinde ambulans şoförlüğü görevini de yerine getirebilecek,bu görevlerini Sağlık Bakanlığı’nın tanımladığı yetkiler önderliğinde kullanan ve ilgili bir okuldan mezun olan sağlık meslek üyesidir.

ATT Nedir, Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?

İhtiyaç halimizde koşulsuzca yanımızda yardımcı olmaya çalışan, ilk müdahaleyi yapıp güvende olmamızı sağlayan ATT’lerin sorumluluklarına bir göz atalım;

  • Temel yaşam desteği protokollerini uygular
  • Tansiyon ölçer,iğne yapar
  • Oksijen uygulaması yapar
  • Yaraları temizler
  • Endotrakeal entübasyon uygulaması yapar
  • Şiddetli kanamaları önler
  • Kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlar
  • Hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlar
  • Acil doğum esnasında doğum eylemine yardım eder

Acil Tıp Teknisyeni Olmak İsteyenlerde Aranan Özellikler

Acil Tıp Teknisyeni Nedir? ATT Nedir?Acil Tıp Teknisyeni mesleğini yapmak isteyenlerin dikkatli,temiz,titiz,  insanlara yardım etmeyi seven, ,soğukkanlı ,ani durumlarda hızlı ve doğru adımlar atabilen bireyler olması şeklinde sıraya koyulabilir.ATT’ler gerektiğinde  açık havada (trafik kazaları vb. halinde) bazen de hastane gibi kapalı ortamlardaki sağlık kuruluşlarında görevlerini inşa ederler. Çalışma saatleri her zaman düzenli değildir gece nöbetlerinde bulunurlar.Çalıştığı yerdeki ekip arkadaşlarıyla,hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim halindedirler.Bunların yanında acil tıp teknisyenleri için bazı fiziksel şartlar da gerekmektedir.Erkek öğrencilerde 165 cm, kız öğrencilerde 160 cm ‘den kısa olunmaması ve boy uzunluğunun son 2 rakamından en çok 5 fazla ya da en çok 15 az kiloda olması aranan fiziksel koşulların en başında gelir.Acil durumlarda kurtarma ve taşıma uygulamaları yapılırken çalışanın ekip arkadaşı ile birlikte bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilecek fizik yeterliliğine sahip olması gerekir.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Bazı bakımlardan  yeni ve güncel  bir meslek olarak sayılabilecek acil tıp teknisyenliği mesleğine sahip olabilmek  için, geçtiğimiz yıllarda 4 senelik sağlık meslek lisesinden mezun olunması durumunda üniversitelerde var olan  acil tıp teknisyenliği bölümlerine dikey geçiş yaparak mezun olunması yeterli görülüyordu.Ancak zamanla sistemde yapılan değişiklikten sonra ATT olmak isteyen kişilerin üniversite sınavına girerek yeterli puanı alması koşulu aranmaya başlandı. Birçok üniversitenin ilgili 2 yıllık  bölümlerinden  mezun olunması sonrasında stajyerlik süreci devreye giriyor. Bütün bu süreçte başarılı olan adaylar Acil Tıp Teknisyeni olmaya hak kazanıyor.

Acil Tıp Teknisyenliği Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Türkiye’ de sağlık alanına yapılan yatırımlar  gelişen teknoloji ile birlikte görmezden gelinmeyecek kadar artmıştır. Sağlık alanında gerçekleşen bu yatırımlar kamuya çok faydalı olmuştur. Aynı zamanda bu durumunun sağlık personelleri açısından da büyük faydası vardır.ATT mezunları bu sebeple fazladan iş imkanına sahip olabilmektedirler.Acil tıp teknisyeni adayları KPSS den aldıkları yeterli puanla hem kamuda hem de özel sektörde iş fırsatı bulabiliyorlar.ATT’ler 112 acil tıp istasyonlarında,polikliniklerde, özel ambulans servislerinde, özel hastanelerde, devlet ve üniversite hastanelerinde,  özel tıp merkezlerinin acil servislerinde ve yoğun bakım alanlarında çalışabilen acil tıp teknisyenleri için seçenek olarak birçok farklı iş imkanı olduğu gözlemlenmektedir.

Bu yazımızda size Acil Tıp Teknisyenliği Nedir? Att Nedir? gibi soruların cevabını vermeye çalıştık.

Acil Tıp Teknisyeni, ATT’lerin Maaşları hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.