Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2020

12.03.2020

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları devlet ve özel sektöre göre farklılıklar göstermektedir. Acil tıp teknisyenlerine kısaca ATT diğer bir adı da paramedik olarak bilinir. Kamuda çalışan acil tıp teknisyenleri, kamu personeli kapsamına girer ve kamu çalışanlarına sağlanan tüm haklardan yararlanabilirler.

Özel sektörde çalışan acil tıp teknisyenleri ise özel sektörün koşullarına göre haklara sahip olmakta ve belirlenen tutarda aylık ücret almaktadır. Devlet hastaneleri ve kamuda işe başlamak isteyen acil tıp teknisyenleri KPSS ve mülakata girerek kişi alımını gerçekleştirmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2020

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2020

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Devlet hastaneleri ve hastanelerde kamu personeli olarak görev almaktadır ve kamu personeli düzeyinde ücret almaktadır. Devlet hastanelerinde çalışan teknisyenlerin maaşları çalıştıkları süreye ve bazı koşullara göre değişmektedir. Aşağıda 2020 acil tıp teknisyeni maaşı kamu alanında inceleyelim.

 • Devlet Hastaneleri ve kamu kurumlarında işe başlayan bir acil tıp teknisyeninin maaşı 3000 TL- 4200 TL arasında değişmektedir.
 • Yeni mezun veya Başlangıç aşamasında olan acil tıp teknisyenlerine 200 TL civarı maaş ödenmekte. Ödenen maaş meslekteki tecrübe ve süreye göre değişmektedir.
 • 5 yıl boyunca kamuda çalışan bir acil tıp teknisyenlerinin maaşı 300 TL civarı maaş almaktadır.
 • 10 yıl boyunca kamuda çalışan bir acil tıp teknisyenlerin maaşı 500 TL civarı maaş almaktadır.
 • 15 yıl boyunca kamuda çalışan bir acil tıp teknisyenlerin maaşı 750 TL civarı maaş almaktadır.
 • 20 yıl boyunca kamuda çalışan bir acil tıp teknisyenlerin maaş ı000 TL civarı maaş almaktadır.
 • 25 yıl boyunca kamuda çalışan bir acil tıp teknisyenlerin maaşı 5.100 TL civarı maaş almaktadır.

2020 yılında yapılan %4 + %4 maaş zamlarının ardından acil tıp teknisyenlerinin de maaşı artacaktır. Devlette görev alan acil tıp teknisyeni, evli ve çocuklu olmasına göre ek ödeme yapılmaktadır.

Yabancı dil bilgisi olan kişiler ise kamu ve kuruluşlarda çalıştıklarında ek olarak yabancı dil tazminatı olanağı sağlanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz tutarlar ham maaş olarak değerlendirilmekte ve 2020 temmuz ayında %5 memur maaşı zammı sonrası fiyatlar artacaktır.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Özel Sektör

Özel sektördeki hastanelerde ve özel kuruluşlarda görev alan acil tıp teknisyenleri, özel hastanelerle anlaştığı ücreti almaktadır. Lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu acil tıp teknisyeni olan bireyler için de maaş konusu değişiklik göstermektedir.

Özel sektör de çalışan bir açıl tıp teknisyeni en az asgari ücret maaş almaktadır. Özel sektörde maaşlar 2500 TL – 3500 TL arasında değişkenlik göstermektedir

Devlette olduğu gibi özel sektörde de acil tıp teknisyenleri, eğitim durumu eğitim süresi gibi faktörlerle çeşitli ücret almaktadır.

 • Yeni mezun veya işe yeni başlayan bir acil tıp teknisyeni 2500 TL – 2800 TL arasında maaş almaktadır.
 • 5 yıl boyunca iş tecrübesine sahip olan acil tıp teknisyeninin aldığı maaş 3000 TL – 4000 TL arasında değişmektedir.
 • 10 yıl ve üzeri iş tecrübesine sahip olan acil tıp teknisyeninin aldığı maaş 4000 TL – 5000 TL arasında değişmektedir.

Özel kurumda çalışan acil tıp teknisyenleri, kurumların belirlediği kurallar ile ekstra ve farklı ödeme tarifeleri uygulanmaktadır.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Nelere Göre Değişmektedir?

Acil tıp teknisyeninin maaşı birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. İşte maaşı etkileyen bazı faktörler şunlardır:

 • Devlet ve Özel hastanelerde veya kamu ve kuruluşlarında çalışmak maaş miktarını değiştirmektedir.
 • Acil tıp teknisyeninin maaşının değişikliğindeki en büyük faktörlerden biri de meslekteki çalışma süresidir. Meslekteki kıdem maaşının artmasında rol oynar.
 • Okulun bitirme aşaması da (lise, üniversite) maaş miktarını etkilemektedir.
 • Yüksek lisans mezunu olan bireyler, hastanelerde daha yüksek ücret almaktadır.
 • İngilizce bilme seviyeniz de özel sektörde ekstra maaş alabilirler.
 • Mesaiye kalınması da acil tıp teknisyeni maaşına ek ödeme katmaktadır.

Kimler Acil Tıp Teknisyeni Olabilir?

Acil tıp teknisyenleri hastanelerin acil servislerinde ambulanslarında yer almaktadır. Herhangi bir kaza olay durumunda ilk müdahale acil tıp teknisyenleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kaza yerine ilk olarak ulaşan sağlık ekibinden olan acil tıp teknisyenleri kazazedelere ilk müdahaleyi yapacak kişilerdir. Bu yüzden soğuk kanlı olmak zorunda olan bu meslek gruplarında acil tıp teknisyenlerinin görevi yaralıları ambulanslara yaralarını zorlamayacak bir şekilde düzgünce araca taşımaktadırlar.

Acil Tıp Teknisyeni Görevi Nedir?

Acil tıp teknisyeni 122 acil servis arandığı anda mesleğini icra etmeye başlar. Hızlı bir şekilde yaralıların bulunduğu alana varan Acil tıp teknisyenleri hastalara müdahale eder.

Hastayı ambulansa taşıyacak olan ATT fiziksel yeterlilik olarak da buna hazır olmalıdır. Hastaneye en kısa sürede gitmeye çalışan ve ambulans içinde bulunan açıl tıp teknisyenleri, gidecekleri yol boyunca hastaların durumlarının stabil olmasını herhangi bir ekstrem durumda hastalara müdahale etmek durumundadırlar.

Nasıl Acil Tıp Teknisyeni Olunur?

Acil tıp teknisyeni olmak isteyen kişiler Sağlık Meslek Lisesinde 4 yıllık Acil Tıp Teknisyeni bölümünden mezun olabilir veya Anadolu veya fen lisesinden mezun olduktan sonra 2 yıllık Paramedik (ATT) bölümünden başarıyla mezun olan bireyler Acil tıp teknisyeni olarak çalışabilir.

Eğer ATT olmak istiyorsanız acil tıp teknisyenliğine benzer acil yardım teknikerliği, acil yardım ve afet yönetimi, sağlık kurumları işletmeciliği ve iş sağlığı ve güveliği bölümlerine de bakmanızı öneririm.

Acil Tıp Teknisyeni Olarak Çalışmak Zor Mu?

Devlet ve özel sektörde iş imkanına sahip olan acil tıp teknisyenlerinin çalışma koşulları farklılık göstermektedir. Acil tıp teknisyenlerinin çalışma koşulları hastanedeki diğer sağlık alanındaki çalışanlara göre daha zordur. Çünkü acil tıp teknisyenleri ambulanslarda ve acil servislerde çalışmaktadır.

Kaza ve yaralanma durumlarında ilk müdahaleyi yapan acil tıp teknisyeni son derece serin kanlı, pratik ve karışık bir ortamda soğuk hamleleri yapmaları gerekir. Stres yönetimi iyi olan, kan tutmayan  ve diğer saydığımız özellikleri taşıyan birinin acil tıp teknisyenliğini seçmesi önerilir.

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Saatleri Nasıl?

 • Acil tıp teknisyenlerinin çalışma saatleri devlette veya özelde çalışmalarına göre, çalışan sağlık kuruluşlarındaki koşullar de değerlendirilmelidir.
 • Devlet hastanelerinde görev yapan bireyler diğer sağlık personellerine göre daha net çalışma saatlerine sahiptirler.
 • Acil tıp teknisyenleri normal şartlarda 40 saat çalışması gerekmektedir.
 • Devlet hastanelerinde sabit olan 40 saat çalışma süresi, özel hastanelerde daha uzun olabilir.
 • Devlet hastanelerinde acil tıp teknisyenleri ayda en az 160 saat çalışmalıdır. Çalışma süresi 160 saati geçtiği takdirde fazla çalıştığı süre mesai kapsamına girmektedir.
 • Bir ay içerisinde en az 7 gün nöbet yapmaları gerekirken nöbet saatleri içim de ek ücret almaktadırlar.
 • Nöbetler 24 saatlik dilimlere gerçekleştirilir.
 • Vardiya sistemiyle çalışan acil tıp teknisyenlerinin çalışma düzeni 12 saatlik periyotlar halinde düzenlenir.
 • 12 saat görev alan acil tıp teknisyenleri, 24 saat dinlenirler. Bu çalışma periyotlarında 1 gün vardiyaya kalır ertesi gün izinli sayılırlar.
 • 24 saat mesai yapan ATT 48 saat dinlenir. 24 saatlik mesaiye kaldığı takdirde 3 günlük mesai ücreti ödemesi yapılmaktadır. Acil tıp teknisyenlerinde çalışma saatinde vardiya etkisi oldukça fazladır.

2020 Acil Tıp Teknisyeni Maaşları, çalışma alanları, kimler ATT olabilir gibi acil tıp teknisyenleriyle ilgili tüm detaylara yer vermeye çalıştık. Sizin de aklınızda kalan bir soru veya fikrinizi beyan etmek isterseniz yorumlar kısmına düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

Lisans Mezunu İnfaz Koruma Memuru Maaşları

Diyetisyen Maaşları Devlet ve Özel 2020

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.