A101 Kasiyer Maaşları Ne Kadar? A101 Personel Maaşları

04.10.2020
A+
A-

A101 hepimizin bildiği, şu dönemler her sokak ve köşebaşında görmüş olduğu mağazalar zinciri. BİM firmasından ayrılarak ilk gününde 101 mağaza açmasından dolayı “açılış 101” sözünün kısaltması olan “A101” adını alan firma; kaliteli ürün, ucuz fiyat felsefesi ve “A101 Harca Harca Bitmez!” sloganı ile hayatımıza girdi. Peki bu kadar büyüme sonrası personel nasıl temin ediliyor? A101 kasiyer maaşları ne kadar? A101 personel maaşları güncel olarak kaç lira? Nasıl iş başvurusu yapılır? Çalışma düzeni ve ortamı nasıl? Tüm bu soruları çalışanlara sorarak didik didik cevapladık. A101’de çalışma düşünceniz varsa yazımız size ilk adımda yardımcı olacaktır.

A101 Personel Maaşları 2020

A101’e Nasıl İş Başvurusu Yapılır?

Mağazamıza başvuru yapmak için imkanlarınıza göre üç alternatif yol mevcut;

 • İnternet Üzerinden Başvuru; A101 mağazalarının kendi sitesinden “kariyer” bölümüne girerek, formu doldurup başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.
 • Genel Müdürlük Başvurusu; A101 Genel Müdürlük Ofisinin bulunduğu şehirde iseniz buradan başvuru yapabilirsiniz. Hem insan kaynakları ile yüz yüze görüşme imkanınız olur hem de süreciniz biraz daha hızlanabilir.
 • Mağaza Üzerinden Başvuru; evinize yakın bir şubeden alacağınız form ile hemen orada, o an başvuru yapabilirsiniz. Genelde kullanılan yöntem budur.

Bunlar haricinde İŞKUR üzerinden de belirtilen tarih aralıklarını takip ederek başvuru yapabilirsiniz. İŞKUR başvuruları ile işe alınırsanız ilk üç ay maaşınız asgari ücret olarak standart ödenir. Sonrasında planlama değişebilir. İş başvurularının her türü genellikle 25 gün içinde cevaplanıyor ancak bu süre bazen değişebiliyor. İŞKUR üzerinden gelen arkadaşlar temsilcilerinden durumu takip edebilirler.

A101 Kasiyer Maaşları

A101 İşe Alım Şartları Nelerdir?

 • T.C. Vatandaşı olmanız.
 • En az lise mezunu olmanız.
 • Mümkünse perakende alanında deneyiminiz olması. Eğer bu şartı belirtirseniz işe alımlarda öncelik sahibi olursunuz.
 • Esnek ve vardiyalı çalışma saatleri ile yoğun tempoda çalışmaya uygun olmanız.
 • Ekip çalışması konusunda uyumlu olmanız.
 • Müşteri memnuniyeti odaklı ve mümkün olduğu kadar sürekli güler yüzlü olmanız.
 • Reyon, ürün, fiyat ve stok takibi konusunda uyanık olmanız.
 • Stok yönetimi becerisine sahip olmanız.

Son iki madde elbette firmamızın açıklamalarında yer almıyor fakat zihinsel olarak gelen kişi buna ne kadar hazır olursa, mağazamızda o kadar rahat çalışıyor.

A101 Harca Harca Bitmez!

A101 Çalışma Şartları Nasıl? Mesai Nasıl Planlanıyor?

Mesailerimiz 8 saat üzerinden hesaplanıyor. Kağıt üzerinde baktığınızda 08:45-17:00, 13:00-21:00 gibi iki vardiya aralığı görebilirsiniz. Bu noktada esnek çalışma saatleri devreye giriyor. 21:00’da kapanan mağazanın toparlanıp hesap, temizlik vs. kapatılması 22:00’ı geçebiliyor. Olmaz saatlerde mal gelebiliyor ve 17:00 yerine 19:00’da çıkabiliyorsunuz. Bunlar harici mağazada her zaman olan ve hiç bitmeyen işler nedeniyle mağaza sorumlunuz(ms) ya da mağaza sorumlu yardımcınız(msy) sizi işten çıkartmayabiliyor. Bu ekstra çalışma durumlarında; işten ayrılıp dava açarsanız ve elinizde de mesai kayıtlarınız varsa paranızı alabilirsiniz. Çalışırken ise genellikle ödeme yerine çalışma süresinden denklemeye çalışıyorlar ama pek faydalı olmuyor. Şubeler çok yoğun çalışıyor. Sadece resmi tatillerde çalışırsanız resmi tatil ücretlerini sorunsuz alabiliyorsunuz.

Haftada bir gün haftalık izin planlanıyor. Gün içerisinde 1 saat mola hakkınız var ama genellikle kullanımı sorun oluyor. İsterseniz mağaza sorumlunuzdan talep edebilirsiniz ama bu benim için çok iyi sonuçlar doğurmamıştı. A101’de 1 yıl çalışmayı doldurduğunuz zaman 14+2 gün olarak yıllık izninizi hak edip, kullanabiliyorsunuz.

Yemek konusu bazı yerlerde problemli işlerken bazı yerlerde sorunsuz olabiliyor. Bu tamamen mağaza müdürünüz, şubeniz ve olduğunuz yerin imkanları ile alakalı. Bir de sürekli aynı şeyleri yemekten sıkılıyorsunuz. Keşke bu kadarla da kalsa. Çoğu zaman metabolik problemler de kuyruğunuzdan eksilmiyor.

A101

A101 Personel Maaşları Ne Kadar?

Bu sorunun net ve genel cevabı asgari ücret. Farklı çalışma pozisyonları ve başvuru şartlarına göre ücretler elbette artıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

 • Bölge Müdürleri 4500-5000₺ aralığında ücret alıyorlar.
 • Mağaza Müdürleri 3000₺ civarında primlere göre değişken ücret alıyorlar.
 • Mağaza Sorumluları 2500-3000₺ arasında değişen prime bağlı ücretler alıyorlar.
 • A101 Kasiyer Maaşları ise asgari ücret üzerine prim olarak hesaplanıyor. Asgari ücret artı 100 lira olarak düşünebilirsiniz.

Reyon görevlisi, satış uzmanı, unlu mamuller sorumlusu gibi kadrolar da yine asgari ücret ve prim ile maaş alıyorlar. Prim ciro üzerinden hesaplanıyor. Ciro ile oluşturulan havuz ile tüm A101 çalışanlarına cüzi paylar dağıtılıyor. Yani cirosu yüksek bir yerde olsanız da olmasanız da bölge olarak aynı primi alıyorsunuz.

Temel olarak A101 çalışma planı bu şekilde ve A101 personel maaşları bu şekilde hesaplanıyor. Tüm mağaza çalışanlarının en faydalı gördüğü ortak kazanç ise perakende sektörünü detaylı şekilde öğrenmek. Çalışma hayatınızda bol kazançlar dileriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.