2020 İtfaiye Personeli Maaşları Görevleri Çalışma Saatleri

15.03.2020
A+
A-

2020 Güncel itfaiyeci maaşları itfaiyeci olmak isteyen kişiler için en merak edilen sorular arasında. Görevleri insanların hayatını kurtarmak olan bu meslek grubunun maaşları meslekte bulunma yıllarının artmasıyla değişiklik göstermektedir. İtfaiyecilerin diğer bir adı itfaiye eri olarak da bilinirler.

İtfaiyeci yangın alanlarına giderek yangın söndürme işlemini gerçekleştiren personellerdir. İtfaiyeci yangın alanında gerekli önlemlerin alınmasını, doğal afetler sonucunda arama kurtarma gibi görevleri vardır. Şimdi ise itfaiyecilerin aldığı maaşları inceleyelim. Aşağıdaki fiyatların aile ve çocuk yardımı, sigorta, toplu sözleşme zammı, hizmet yılı vb. gibi birçok etkeninde etkilediğini de unutmayınız.

8/1 derecesinde işe yeni, başlamış olan bir itfaiye erinin maaşı 3.900 TL civarındadır.

7/1 derecesinde 3 yıl deneyimi bulunan bir itfaiye erinin maaşı 4.000 TL civarındadır.

5/1 derecesinde toplam 9 yıl hizmet veren bir itfaiye erinin maaşı 4.100 TL civarındadır.

3/1 derecesinde 15 yıl çalışmış olan bir itfaiyecinin maaşı 4.250 TL civarındadır.

1/4 derecesinde toplamda 25 yıl hizmet veren itfaiyecinin maaşını 2020 verilerine göre 4.500 TL’ dir.

2020 İtfaiye Personeli Maaşları Görevleri Çalışma Saatleri

2020 İtfaiye Personeli Maaşları Görevleri Çalışma Saatleri

Sosyal denge tazminatının aylık miktarı toplu sözleşmesinde yer alan miktara göre belirlenmekte sözleşmede yazılan miktarı geçmemek üzere, belediye veya il özel idaresi ile bu yerde en çok üyeye sahip kamu görevlileri sözleşme yapılarak belirlenmektedir.

2020 yılında ise sosyal denge tazminatının aylık tutarı en yüksek devlet memuru aylığına (ek gösterge dahil) kadar olabilir.

Gelir vergisi ilk dilimde olanlar için 1.169 TL, ikici dilimde olanlar için 1.100 TL oldu.

Yani sosyal denge tazminatı aylık 2019 yılında 61 TL olmuş, 2020 yılında ise bu fiyat artmıştır.

Ayrıca itfaiyeciler bulunduğu mevki de maaşını etkilemektedir. Başlangıç maaşlarını birkaç örnekle belirtelim;

İtfaiye Eri = 3.329 TL

İtfaiye Onbaşı=3.350 TL

İtfaiye Çavuşu= 3.400 TL

İtfaiye Baş Çavuşu= 3.450 TL

İtfaiye Amiri= 4.000 TL civarında maaş ile işe başlamaktadırlar. Maaşlar en başlangıç olarak yani en düşük maaş baza alınarak hesaplanmıştır.

İtfaiyecilerin Görevleri

 • Yangınlara karşı önlemler alır.
 • Yangınlara yol açacak etkenleri ortadan kaldırır.
 • Yangın esnasında canlıları kurtarır ve yangını söndürmekle görevlidir.
 • Yangından kurtulan kişilerin acil durumda ilk yardım yapar.
 • Yaralıların veya yangından etkilenenleri ambulansa taşır.
 • Doğal afetler sonucunda meydana gelen felaketlerde arama kurtarmada görev alır.
 • Ulaşılamaz alanlarda insan veya hayvan mahsur kaldığında onları kurtarır.
 • İtfaiye erleri arasında koordinasyonu sağlar. 

İtfaiyecilerin Çalışma Koşulları

İtfaiyeciler yangın alanlarına giderek yangın söndürme, canlıları kurtarma gibi olaylara yardımcı olmaktadırlar. Riskli ortamlarda ve tehlikeli koşullarda çalışan itfaiyeciler çoğu zaman yanma tehlikesi, göçük altında kalma ve yüksek ortamlardan düşme gibi tehlikeli ortamlarda çalışmaktadırlar. Çalışma saatleri değişiklik gösteren itfaiyeciler yoğun tempoda stresli ortamlarda çalışırlar. Çalışma koşulları ağır olan itfaiyeciler olay esnasında koordineli olarak çalışmalı sürekli iletişim halinde olmalılar.

İtfaiyecilerin İş İmkanları

İtfaiyeciler belediyelere bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Belediyelerin yanı sıra kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kuruluşlarda da iş imkanları bulunur. Oldukça çok sayıda olan trafik kazaları, orman yangınları ve doğal afetler gibi olaylar çok sık rastlanmaktadır. Bütün bu olaylarda itfaiyecilere ihtiyaç duyulmaktadır bunları oransal olarak düşündüğümüzde ise itfaiyecilerin iş bulma olanağı oldukça fazladır.

İtfaiye Eri Çalışma Saatleri

İtfaiye erleri Türkiye’nin her alanında zorlu koşullarda mesleklerini icra etmektedirler. Çoğunlukla belediyelerde çalışan itfaiye erleri işleri gereğiyle bazen kesintisiz çalışma süreleri bulunur. Her zaman itfaiye erlerine ihtiyaç duyulur. Yangın, sel heyelan ve her tür doğal afetlerle mücadele ettikleri için bazen bir yangını söndürmeleri veya göçük altında kalmış birini kurtarmaları için saatlerce hiç ara vermeden çalışmaları gerekebilir. Ağır şartlarda çalışan itfaiye erleri acil durum olmadığı sürece devlet memurları gibi sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasında çalışırlar. Acil durumda ise kesintisiz bir gün veya daha fazla çalışabilirler.

İtfaiyeci Olmanın Şartları

 • İtfaiyeci olmanın en önemli şartlarından birisi de ideal boy ve kiloda olmaktır. Ağır şartlar altında çalışan itfaiyeciler için ideal boy ve kilo sınırlaması bulunur. Erkekler en az 1.70 m , kadınlar ise en az 1.67 m boyunda olmalıdır. Boyun 1 metreden sonraki kısmının kilo ile arasında 10 kilodan fazla fark oynamamalıdır.

Örneğin 1.73 boyunda olan bir bireyin kilosu 63 ve 83 arasında olmalıdır.

 • Türk vatandaşı olmak.
 • 30 yaşını doldurmamış olmak.
 • Hiçbir kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Eğitim durumu lise mezunundan mezun olduktan sonra Meslek Yüksek Okullunda İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümünü başarıyla bitirmek. (Eğitim hayatını yurtdışında gerçekleştiren adaylar diplomalarının YÖK tarafından onaylatılmış olması gerekir.)
 • Lisans eğitimi veren Fakültelerin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat ve Maliye bölümlerinden mezun olmak. (Eğitim hayatını yurtdışında gerçekleştiren adaylar diplomalarının YÖK tarafından onaylatılmış olması gerekir.)
 • Lisans eğitimi veren Fakültelerin İnşaat, Makine, Jeodezi ve Fotoğrametri Elektrik Elektronik, Endüstri, Bilgisayar, Çevre ve Kimya Mühendisliği ile Mimarlık bölümlerinden mezun olmak. (Eğitim hayatını yurtdışında gerçekleştiren adaylar diplomalarının YÖK tarafından onaylatılmış olması gerekir.)
 • Meslekte sorun yaşamamaları açısından kapalı mekân, dar alan ve yükseklik gibi adayların herhangi bir fobisi bulunmamalıdır.
 • İtfaiyeci olmak isteyen adayların ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı)’ na girmiş 100 puan üzerinden belirli bir taban puan alması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kamu, kurum veya kuruluşlarda devlet memuru olarak çalışmıyor olmak.
 • Görevini yapmasını engelleyecek bir engeli bulunmamaktadır.

 

İtfaiyeci Olma Aşamaları

İtfaiyeci olmak isteyenler itfaiye alımı yapan kurum ve kuruluşların ilanlarında genellikle lise veya dengi bir okuldan mezun olma koşulu aranmaktadır. İtfaiyeci olmak isteyen adaylar belediyelerin bünyelerinde barınan işlerde aktiflik göstermek istiyorlarsa şehir itfaiyelerinin ilanlarını takip edebilirler. Belediye her sene çok sayıda itfaiyeci personel alımı gerçekleştirmektedir. Ancak ilanlara başvurmadan önce aşağıda belirttiğimiz şartları detaylı bir şekilde incelemeniz ve bu koşullara göre hareket etmeniz iki taraf açısından da zaman kazanmayı ve pratik bir şekilde sonuca ulaşmayı sağlar.

İtfaiyecilik mesleğini en başından beri isteyip bu meslek için Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ya da İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği gibi bölümleri okuyup başarılı bir şekilde bitirmiş kişiler bulunmaktadır. Bu adaylar da belediyeleri veya şirketlerin itfaiye iş ilanlarını takip edebilirler.  Diğer bölümleri okuyup itfaiyeci olmak isteyen bireylere göre öncelik hakkına sahiptirler.

İtfaiyeci olmak isteyip başvuru yapan adaylar içerisinde ilk aşamayı geçen adaylar sözlü mülakat ve iki aşamalı sınava tabi tutulurlar. Sözlü mülakatta sorumlu olduğu konular bellidir. Sizler için sözlü mülakatta belirli konuları aşağıya listeledik.

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,
 • Türkiye Cumhuriyeti Anayasası,
 • Mahalli İdareler ile ilgili temel mevzuat,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,
 • Mesleki bilgi ve becerilerine yönelik sorular ve uygulamalar,
 • Genel kültür.

Sözlü mülakata katılan kişiler dayanıklılık testi ve sözlü mülakat olmak üzere iki aşamayı da başarıyla tamamlamalıdır. Sözlü sınavda ise değerlendirmeler 100 puanından hesaplanmaktadır. İki aşamayı başarıyla bitiren bireyler dayanıklılık testi ve sözlü sınav sonuçlarının aritmetik ortalaması alınarak arasında en yüksek puanı alandan en düşüğe doğru sıralama yapılır ve ihtiyaç duyulan itfaiyeci kadar alım gerçekleşir.

Kurum sınav başarı puanı ile KPSS puanı eşit olarak etki etmekte ve puan hesaplanmaktadır. İtfaiyeci olmak için ortalama 100 tam puandan en az 70 puan alınmalıdır. Sınav sonuçları başarı sırasına göre kurumun resmi internet sitesinde açıklanır. Hak kazananlara yazılı olarak bildirim gelmektedir.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi- ARFF Memuru (Hakkâri) = 74 puan

Devlet Hava Meydanları İşletmesi- ARFF Memuru (Erzincan) = 86 puan

Ankara Büyükşehir Belediyesi- İtfaiye eri (Ankara) = 86 puan

Tokat Belediyesi- İtfaiye eri (Tokat) = 86 puan

Boru Hatları ile Petrol Taşıma- İtfaiye Eri (Adana) = 86 puan

2020 Güncel itfaiyeci maaşları görevleri, çalışma alanları, çalışma saatleri gibi itfaiye erleri ile ilgili tüm sorulara detaylı bir şekilde yer vermeye çalıştık. Herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.