Bayfinans

2019 Yılında Genç Çiftçilere Kaz Yetiştiriciliği Hibe Desteği Verilecek Mi?

2019 Yılında Genç Çiftçilere Kaz Yetiştiriciliği Hibe Desteği Verilecek Mi?

Türkiye Cumhuriyeti her geçen gün genç nüfusa olan hibe desteklerini arttırmaya devam ediyor. Kaz yetiştiren genç çiftçilere verilen karşılıksız devlet desteği, 2019 yılında da tekrar gündeme gelebilir. Bundan 2 sene önce kişi başına 30.000₺ olarak ödenen genç çiftçi desteği, bakanlığın ihaleye tekrardan girmesi durumunda tekrar ödenmeye başlayacak. Bakanlık ülkemizde üretilen hayvan sayısının ve bu işten gelir elde eden genç kişi sayısının artmasını istiyor. Bu nedenle her geçen gün sunulan hibe destekler arttırılıyor. Çiftçilik hakkında bilgi sahibi olan ve girişimcilik yapmak isteyen gençler hibe devlet desteği ile kendi işlerini kuruyor. Kaz yetiştirme hibesi alma şartları ve daha fazlası haberimizde sizlerle!

Kaz Yetiştirme Hibe Devlet Desteği Alma Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Hali hazırda kaz yetiştiricisi konumunda olmak. (Bundan 2 sene önceki hibe destek projesinde 5.000 hayvanlı yetiştiriciler için çok daha büyük hibeler ödenmişti. Yani işletmenizin büyük olması hibe miktarının artmasına neden olabiliyor.)
 • 41 yaşından küçük ve 18 yaşından büyük olmak.
 • Özgürlüğünü kısıtlayan herhangi bir suçla yargılanmamak.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından daha önce sağlanan hiçbir hibe veya faizsiz kredi hakkından faydalanmamış olmak.
 • Vergi borcu olanlar kaz besleme hibesi alamazlar.
 • Hibe devlet desteği almak isteyen genç vatandaşın tam zamanlı olarak sigortalı bir şekilde çalışmıyor olması gerekir. Aktif olarak resmi kayıtlara göre çalışanlar bu destekten faydalanamaz. Kişinin sadece kaz yetiştiriciliği yapıyor olması gerekir.
 • Kaz yetiştiricilerine verilen devlet desteği yine eşi çalışanlara da verilmemektedir. Eşiniz tam zamanlı olarak, sigortalı bir şekilde çalışıyorsa devlet desteği alamazsınız. Devletten hibe çiftçi desteği almak isteyen vatandaşın kendisinin ve eşinin işsiz olması gerekir. Eşi de kaz yetiştiricisi olanlara hibe destek kredisi verilir.

Kaz Yetiştirme Hibesi Ne Kadar?

Kaz yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere devlet bundan 2 sene önce 30.000₺ hibe destek vermişti. Aradan geçen 2 yıllık süre zarfında birçok birim fiyatta artış oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılında ihaleye girip hibe desteği vermek isterse bu miktar muhakkak artacaktır. Kesin olmayan rakamlara göre bu sene uygulamaya gireceği tahmin edilen hibe destek projesinin çiftçi başına 45.000₺ yardım sunacağı belirtiliyor. Henüz devlet kurumlarından resmi bir açıklama gelmedi. Açıklama Tarım ve Ormancılık Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden duyurulacaktır. Kurumun web sitesini takip etmeniz gerekmektedir.

Kaz Yetiştirme Hibesine Nasıl Başvuru

Kaz yetiştirene verilen devlet desteği için başvurular il müdürlüklerinden yapılıyor. Bundan önceki ihalede sadece Kars, Ardahan ve Muş ilindeki çiftçiler için başvuru hakkı sunulmuştu. Bu sene tüm illerde sunulması istenen projenin kapsamı daha da arttırılabilir. Sıfırdan çiftçilik yapmak isteyen kişilere uygun olmayan bu hibe, hali hazırda kaz yetiştiriciliği yapan çiftçilere yönelik olarak veriliyor. Başvuruları yukarıda da dediğimiz gibi kurumun resmi sitesinden takip edebilirsiniz. Başvurular açıldıktan sonra sırasıyla şu adımları uygulamanız gerekmektedir.

 • En yakın il müdürlüğüne gidin.
 • Hayvan kapasitenizi ve işletme detaylarınızı belirten tüm resmi evrakları yanınızda götürmeyi unutmayın.
 • Başvuru için kimliğinizin de yanınızda olması gerekmektedir.
 • İl müdürlüğüne gittikten sonra memura durumu anlatın ve başvuru dilekçesi almak istediğinizi söyleyin. Size verilen dilekçeyi doldurun ve imzaladıktan sonra kuruma teslim edin.

Kaz desteği başvuru sonucu bıraktığınız iletişim adresleri üzerinden tarafınıza iletilecektir. Eğer hibe devlet desteği almaya hak kazandıysanız, devlet kayıtlarında bulunan hesabınıza para yatırılır. Bu paranın nasıl ve nereye harcanacağı konusunda kesin hükümler bulunmamaktadır. Kaz yetiştiricilerine verilen hibe devlet desteği istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir yardımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.