2 Yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Okumak Mantıklı Mı?

20.08.2020

2 yıllık tıbbi görüntüleme ve dokümantasyon okumak mantıklı mı? Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik atamaları nasıl? Üniversite sınavına giren her genç, sonucunu elde ettikten hemen sonra ataması iyi olan bir bölüm aramaya başlıyor. Kafasında ataması iyi olan iki yıllık sağlık bölümleri arasından tercih yapmak olanlar için bugün tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden bahsedeceğim. Bir yıl kadar özel hastanelerde çalıştıktan sonra kendimi devlete attım ve şu anda bir devlet hastanesinin hasta kabul personeli olarak görev yapıyorum. Malum Covid-19 salgını bizlerin işini bir hayli zorlaştırdı. Tam olarak merak ettiğiniz her şeyi bölümün geleceği nasıl olur sorusundan başlayarak anlatacağım.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunları yorumları ile bu bölümü tercih etmek isteyenlere ışık tutabilir. Bu bölümden geçtiğimiz yıllarda mezun olan birisi olarak, bu bölümün geleceğini pek parlak görmediğimi söylemek istiyorum. Her geçen gün önlisans atamaları azalıyor ve sağlıkçıların önü kapatılıyor. Geçmişte sağlık meslek liselerinin başına gelen şeyler ne yazık ki birkaç yıla kadar bizlerin de başına gelebilir. Eğer olanağınız varsa dört yıllık başka bir bölüm okumanızı öneririm. Yine 2 yıllık okumak isterseniz 2 yıllık anestezi atamaları, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümüne göre çok daha iyi seyrediyor. Elbette ki en iyi atama durumu şu anda hemşirelikte. Burada tercih tamamen size ve malum puanınıza bağlı. Genel görüşümü aktardıktan sonra bölüm derslerine geçmek istiyorum.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Dersleri

tıbbi sekreterlik dersleri

Açıktan okunabilecek ataması olan bölüm dendiğinde birçok insan hemen tıbbi sekreterliği öneriyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi aracılığıyla Tıbbi dokümantasyon okumak mümkün. Bu bölümün derslerinin zorluk derecesi ise korkulacak düzeyde değil. Günlük birkaç saat düzenli olarak çalıştığınızda dersleri kolaylıkla verebiliyorsunuz. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ile alakalı Anadolu Üniversitesinin açıköğretim sayfasına göz atabilirsiniz.

Bölümde sizlere verilecek olan derslerden bazıları şu şekildedir:

  • Tıbbi belgeleme
  • Tıp Terimleri
  • Temel Sağlık Hastalık Bilgisi
  • Toplantı ve Sunu Teknikleri
  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Klavye Öğretimi
  • Mesleki Yazışmalar

Özetle size hastanede insanlarla nasıl iletişim kurmanız gerektiğinden başlayarak, resmi yazışmaların ne şekilde olduğunu ve hastane prosedürlerini öğretiyorlar. Resmi evrak işlerini sevenler için bu bölümü okumak çok eğlenceli diyebilirim.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Geleceği Nasıl?

tıbbi sekreterlik geleceği

2 yıllık ataması iyi olan sağlık bölümleri arasında başı çeken bu 2 yıllık önlisans programı şu günlerde güncelliğini yitirmeye başladı. Hastahanelerde memur ihtiyacı azaldığı için olsa gerek devlet eskisi kadar fazla mezun alımı yapmıyor. Bunun yerine dış temin düz memurlar bizlerin konumunda istihdam edilebiliyor. Elbette bu söylediklerim atama durumu tamamen sıfırlandı demek değil. Her yıl Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerindeki ihtiyaca göre az da olsa alım yapıyor. Halen KPSS’den yana bir şansınız var. Özel sektörde ise özel hastaneler genelde birçok farklı pozisyon için hemen her ilde ilan açıyor.

2 Yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ataması Var Mı?

Tıbbi sekreter alımları az da olsa halen yapılıyor. Önlisans düzeyi KPSS sınavına girip 80 ve üzerinde puan aldığınızda şu günün şartlarında atanma ihtimaliniz bir hayli yüksek. 2020 yılı tıbbi sekreter ataması için yaklaşık 1.000 kişiye yakın kontenjan ayrıldığı görülüyor. Bu alımda en düşük atama puanı 78 ile kapatmış. Yine söylediğimiz gibi 80 ve üzerinde puan aldığınızda devlete atanmak pek de zor değil.

tıbbi sekreter alımları

Hasta kabul sekreteri olarak da bilinen tıbbi sekreterler bazı sertifikalar alarak insan kaynakları departmanlarında da çalışabilmektedir. Bu bölümü örgün olarak okuyanların hocalarıyla bu konuyu görüşmesini öneriyoruz.

Tıbbi Sekreter DGS İle Geçilebilecek Bölümler

Uluslararası İlişkiler, Maliye, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İktisat, İşletme ve Sağlık yönetimi DGS ile geçiş yapabileceğiniz bölümler arasında yer almaktadır. Konaklama İşletmeciliği gibi farklı dört yıllık programlara geçiş hakkınız bulunsa da sizler için özellikle Sağlık Yönetimi bölümünün daha iyi olacağını düşünüyorum. Yine atama ve çalışma şartları açısından bu bölüm birçok hastane personeliyle aynıdır diyebiliriz.

Tıbbi Sekreterlik Mezunu Ne İş Yapar?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunları genellikle hasta kabul personeli olarak görev yapmaktadır. Tıbbi sekreter iş ilanları incelendiğinde genellikle hastanelerde evrak işini yürütecek memur alımlarında bu bölümün tercih edildiği görülmektedir. Bir hastanın hastaneye girişi sağlandıktan sonra tüm kayıt ve evrak işleri bu personele bakmaktadır. Engelli kurul raporu gibi hastaların evraklarla meşgul olduğu işlemlerde tıbbi sekreter personeli hastalara yardımcı olmakla yükümlüdür. Ayrıca bu personel sunumlarda ve hastane içi etkinliklerde de görev alabilir. Özetle bu bölümden mezun olanlar hastanede düz memur olarak çalışmaktadır. İşiniz hastayla değil daha çok hastanın evrak işleriyledir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.