2 Yıllık Anestezi Okumak Mantıklı Mı?

07.08.2020

2 yıllık anestezi okumak mantıklı mı? Anestezi okuyanların yorumları nelerdir? Birkaç yıldır Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan bir anestezi teknisyeni olarak bugün sizlere anestezi mesleği hakkında bilgi vereceğim. Anestezi alanı hakkında gerçekten çok fazla bilgi kirliliği bulunuyor. Düşük puanla atama garantisi olan bölüm arayanların sıkça başvurduğu bu meslek aslında hiç de anlatıldığı gibi değil. Hani halk arasında içi beni dışı seni yakar derler ya, aynı o hesap. Üniversitede önlisans anestezi okumak isteyenler bu yazım sayesinde çok fazla bilgiye sahip olabilirler. Gelin şu mesleğin altında üstünde neler varmış hep birlikte inceleyelim.

Anestezi Teknisyeni Görev Tanımı: Ameliyathanelerde ve bazen ihtiyaç duyulduğu takdirde kadın doğum servislerinde görev yapan, ilgili 2 yıllık önlisans programlarından mezun, anestezi uzmanı (doktoru) tarafından verilen komutları uygulayan, damar yolu açma becerileri çalışma şartları nedeniyle çok gelişmiş olan sağlık personeline “Anestezi Teknisyeni” adı verilir.

Anestezi Bölümü Hakkında Yorumlar

anestezi bölümü hakkında yorumlar

Devlet ve Vakıf üniversiteleri başta olmak üzere hemen her özel üniversitede kolaylıkla okuyabileceğiniz, TYT puanı ile öğrenci kabul eden bir önlisans bölümünden bahsediyoruz. Anestezi teknisyeni olmak için AYT sınavına girmenize gerek yok. YKS maratonunda ilk adım sınavına girip tercih verdiğinizde puanınız yeterliyse bu bölümü kazanabilirsiniz. Ben devlet üniversitesinde okuyacağım diyorsanız oldukça fazla seçeneğiniz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. En yüksek anestezi bölümü şu an itibariyle Ege Üniversitesinde bulunuyor. En düşük puanlı 2 yıllık anestezi bölümü ise şu anda Kafkas Üniversitesi bünyesinde bulunuyor.

Önlisans anestezi YKS taban puanları bazı üniversiteler için şu şekilde:

 • Ege Üniversitesi (PUAN: 335,53468) (SIRALAMA: 236.953)
 • Bursa Uludağ Üniversitesi (PUAN: 319,56640) (SIRALAMA: 302.312)
 • Erciyes Üniversitesi (PUAN: 312,09910) (SIRALAMA: 339.042)
 • Mersin Üniversitesi (PUAN: 308,23029) (SIRALAMA: 359.820)
 • Türkiye’deki tüm anestezi bölümü taban ve tavan puanları için 2 yıllık anestezi YÖK Atlas sayfasına göz atabilirsiniz.

Anestezi Okumak Zor Mu?

anestezi okumak zor mu

Anestezi okumanın zorluğu da hemen her tercih döneminde gençlerin kafasını karıştıran konulardan bir tanesi. 2 yıllık anestezi mezunu olanlar genellikle derslerin zorluğundan şikayetçi olabiliyorlar ancak mesleğini severek yapacaklar için bu derslerin gayet eğlenceli ve öğretici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Anestezi okumak tahmin ettiğiniz gibi çok da zor değil. Sadece işinize yeteri kadar özveriyi, emeği, saygıyı ve mantığı yansıtmanız gerekiyor. Bunları yapmadan sadece geçer not ortalamasıyla diploma aldığınızda çalışmak için gittiğiniz hastanede personel tarafından eğitilmek zorunda kalırsınız. Bu hem onur kırıcı hem de sizi zor durumda bırakan bir etken olacaktır. Bunu yaşamamak için dersleri özümsemeniz yeterlidir.

2 Yıllık Anestezi Mezunları Staj Yapar Mı? Staj Kaç Gün?

anestezi stajyer

Anestezi teknikeri olmak isteyenler birinci sınıf sonunda yasal olarak zorunlu olan 30 günlük staj programına katılmaktadır. Bir aylık staj sonrasında ikinci sınıf eğitimi başlamakta ve ardından öğrenciler gerekli akademik başarıyı sergilediği takdirde mezun olmaktadırlar. Anestezi okuyanların staj yapabileceği yerler bu şekildedir:

 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Hastaneleri
 • Okuduğunuz okula bağlı üniversite ve araştırma hastaneleri

Anestezi okuyanlar stajda ne yapar? sorusuna da yüzeysel bir cevap verelim. Önlisans eğitimi görürken staj yapmak üzere gittiğiniz bir sağlık kurumunda personel size ağır ve risk içeren işler vermeyecektir. Bunun aksine çalışan anestezi teknisyenlerini izlemeniz, tecrübe etmeniz ve mesleki anlamda saha tecrübeleri edinmeniz sağlanacaktır. Staj yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Birçok öğrencinin yaptığı büyük bir hatadan başlayalım. Elinizde telefonla sağda solda uyuşuk uyuşuk durmak en nihayetinde size onaylanmış bir staj dosyası kazandırabilir ancak soru sormadan ve öğrenmeden geçirilen bomboş bir staj dönemi ilk görev yerinizde apışıp kalmanıza neden olacaktır.
 • Staj yaparken aktif olarak çalışan personele yapılan işlemi aksatmayacak şekilde soru sormayı unutmayın. Personel yasal prosedürler gereğince stajyer öğrencinin sorularına cevap vermekle yükümlüdür. Kimse size soru sorduğunuz için kızmaz. Öğrenme hevesiniz düşünülenin tam aksine takdir edilmenize dahi neden olabilir.

2 Yıllık Anestezi Dersleri Nelerdir?

anestezi dersleri

Anestezi okumak mantıklı mı diye soranlara bir de bu bölümü okurken karşılarına çıkacak derslerden bahsedelim. Anestezi dersleri şu şekildedir:

 • Anatomi
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Fizyoloji
 • İngilizce
 • Sistem Hastalıkları
 • Temel Anestezi
 • Tıbbi Terminoloji
 • Türk Dili
 • Cerrahi Hastalıklar ve İşlemler
 • Enfeksiyon Kontrol ve Sterilizasyon Esasları
 • Temel Anestezi
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Beslenme İlkeleri, Enteral, Parenteral Beslenme
 • Biyomedikal Teknolojiler
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • İleri Yaşam Desteği Uygulamaları
 • Klinik Anestezi
 • Mesleki Sorumluluk ve Etik
 • Ağrıya Yaklaşım ve Girişimle
 • Farmakoloji
 • İlk Yardım
 • Kişilerarası İletişim
 • Postoperatif Yoğun Bakım

2 Yıllık Anestezi Okumak Mantıklı Mı?

Bu orunun cevabı herkes için farklı olabilir. Puan alamadım ve meslek sahibi olmak istiyorum diyerek bu bölüme adım atarsanız, hem çevrenize hem de kendinize büyük zararlar verebilirsiniz. İşin ciddiyetini anlamanız için bazı senaryolardan bahsedelim. Anestezi teknisyenliği okumak için herhangi bir üniversiteye gittiğinizde karşınıza gelen ders kitapları, prosedürler ve daha birçok materyal “Kolaymış…” demenize neden olabilir. Mesleğe başladığınızda ise yapıcağınız için bu anlatılanlardan çok daha farklı ve zor olduğunu göreceksiniz.

anestezi okumak mantıklı mı

Hasta mahremiyetinin korunması, KVKK usulüne uygun çalışılması, dikkatsizliğin asla kabul edilemez olması gibi zor şartlar mesleğin gerçek yüzü. Bunun yanı sıra bu mesleği en başarılı şekilde çevrenize fayda sunarak icra etmek istiyorsanız kendinizi geliştirmeli ve çözümcü olmalısınız. Her hastanede kullanılan cihazların farklı olması buna örnek verilebilir. Farklı cihazları kullanabilmeli, tıp dünyasında alanınızla ilgili gelişmeleri takip edebilmeli ve yanınızda çalışan personelle iyi geçinmelisiniz. Bunlardan herhangi birini es geçtiğinizde meslek sizin için zulüm olabilir.

anestezi okuyanların yorumları

Anestezi teknikerliği hakkında merak edilen bir diğer husus ise bu mesleğin ne kadar yorucu olduğu. İşin aslına bakarsanız bu meslek tamamen dikkat ve özveri gerektiriyor. Diğer birçok sağlık personeli kadar yoğun bir çalışma temponuz olmasa da çalıştığınız zaman zarfında yaptığınız işlemin asla hata ve dikkatsizlik kabul etmeyeceğini bilmeniz gerekir.

Önlisans Anestezi Maaşları

anestezi puanları

Anestezi mezunu olanların görevleri ve çalışma şartları hakkında oldukça kıymetli bilgiler verdik. Şimdi de bu meslek grubunun maaşından konuşalım. Ülkemizde her meslek grubunda olduğu gibi anestezi kısmında da net bir maaş gelirinden söz etmek mümkün değil. Özel Hastaneler ve Devlet Hastaneleri arasında ciddi maaş farklılıkları olabiliyor. Kaba hesap yeni mezun anestezi teknisyeni maaşı şu anda 3.500₺’den başlamaktadır. Bu maaş ek ödemeler ile kıdem aldığınız takdirde 5.000₺ seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Yeni çalışmaya başlayan anestezi maaşları hakkında daha detaylı bilgi için ilgi içeriğimize göz atabilirsiniz.

2 Yıllık Anestezi Atamaları Nasıl? KPSS Taban ve Tavan Puanlar

kpss atamalar 2020

Yazımın son kısmında atamalardan bahsedeceğim. Malum günümüzde herkes bir meslek sahibi olup devlette çalışmak istiyor. Ataması kolay olan bölümler arasında görülen anestezinin de atamaları gerçekten iyi sayılabilecek düzeyde. KPSS Önlisans sınavlarında 80 ve üzerinde puan aldığınızda rahatlıkla göreve başlayabiliyorsunuz. Gelecek birkaç yıl içerisinde KPSS atamaları ne olur derseniz de bu konuda net bir şey söylemek imkansız. Evet salgın nedeniyle sağlık personeli ihtiyacı arttı ancak atamalarda durgunluk önümüzdeki birkaç yılda kısmen olabilir. Bu risk her lisans ve önlisans bölümü için geçerli. Bu nedenle seviyorsanız okuyun derim. Daha iyi ataması olan bir bölüm arıyorum derseniz de mutlaka hemşireliklere göz atmanızı öneririm.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.