2 Yıllık Anestezi Maaşı

18.07.2020

2 yıllık anestezi maaşı ne kadar? 2 yıllık üniversite mezunu anestezi teknikeri maaşları yaklaşan tercih döneminde çok daha fazla merak edilmeye başladı. İş garantisi olan ve kazancı nispeten iyi olan bölümlerin başında gelen anestezi teknikerliği hakkında mesleğin içinde olan birinden bilgi alacaksanız. Bir anestezi teknikeri olarak bu mesleğin zorlukları, kolaylıkları ve kazancı hakkında hayati bilgiler vereceğim. Malumunuz devir ekonomi devri. Bakalım anestezi teknikerleri dönerle birlikte kaç lira maaş alıyor? 

Doktora yardımcı olan hemşireler, ameliyathane teknikerleri, anestezi teknikerleri ve lise mezunu hemşireler hemen hemen aynı maaşları alır. Sağlıkçıların aldığı maaşın miktarı aile durumuna göre değişebilir. Aynı şekilde çalıştığınız hastanenin durumu da bu maaşın miktarı üzerinde etkilidir çünkü güncel döner sermaye katkı payı bilinemez. Her hastane personeline farklı oranda ödeme yapar. Önlisans anestezi teknikeri dönerli maaşı birçok insanı memnun etmektedir. 

2 Yıllık Anestezi Nasıl Olunur? Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

2 yıllık anestezi teknikeri maaşı

Doktor, anestezi uzmanı ve hemşirelere yardımcı olacak şekilde görev yapmanız gerekir. Cerrahi operasyonların tüm aşamalarında sizin de orada hazır bulunmanız ve operasyon ekibine gerekli desteği vermeniz gerekir. Sağlık teknikeri ve diğer meslek grupları da aynı şekilde çalışmaktadır. Anestezi teknikerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir: 

  • Doktor ve hemşirelerin yönlendirmeleri doğrultusunda gereken hassasiyeti göstererek ilgili ilaç ve malzemeleri hazır hale getirmek.
  • Hastanın genel gidişatını takip etmek ve genel durumuyla ilgilenmek. 
  • Doktor talep ettiyse ve başka personel yoksa hastayı ilgili testler için yönlendirmek ve test sonuçlarını yetkiliye ulaştırmak. 
  • Anestezi doktoru müdahalede bulunurken yönlendirmelere uyarak kendisine yardımcı olmak.
  • Operasyon sonrasında hastanın sağlıklı bir şekilde anestezi etkisinden çıkmasını sağlamak. 

Anestezi teknikeri olmak için 2 yıllık önlisans bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Anestezi teknikerliği taban puanları pek de yüksek değildir. Sadece TYT sınavına çalışarak bu bölümleri en iyi üniversitelerde kazanabilirsiniz. 

anestezi teknikeri olmak

Kimler anestezi teknikerliği yapabilir? Anestezi teknikeri iş ilanları veren hastaneler hangi özelliklerin olmasını istiyor? 

  • Öncelikle tüm sağlık pozisyonlarında olduğu anestezi bölümünde de kişilerin sakin ve mantıklı olması öncelikli tercihtir. Bu meslek stres altında icra edildiğinden, bir de kişinin stresli olması risk teşkil edebilir. 
  • Anestezi teknikeri gece nöbeti tutar mı? Evet, gece nöbeti ücreti anestezi teknikerinin maaşına eklenir ve kişi gece boyunca gelen hastalarla ilgilenir. Bu nedenle gece uykusuna çok fazla ihtiyaç duymayan güçlü kişilerin bu mesleğe yönelmesi önerilir. 
  • Cerrahi operasyonlar esnasında kan tutması gibi sorunlarınız varsa operasyon ekibine büyük sorunlar çıkarabilirsiniz. Bu nedenle kan tutan kişiler hemşire, anestezi teknikeri, acil tıp teknisyeni ve hemşire olamaz. Olsalar da faydalı olamazlar. 
  • Fizyoterapi teknisyeni gibi onlarca farklı sağlık alanı bulunuyor. Hangisine çalışırsanız çalışın, mesleğinizin “insan sağlığı” ile alakalı olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle çok özverili, dikkatli ve merhametli olmanız gerekir. 

Son olarak “Anestezi teknikerliği zor mu?” diyenlere de bir cevap vereyim. İşinizi seviyorsanız o iş zor değildir. Ben isteyerek teknisyen olduğum için bana hiç zor gelmiyor ancak bu meslekten nefret edenler de var. Sonuç olarak her şey sizde bitiyor. 

Anestezi Teknikeri Atamaları Nasıl? Özel Hastane İş İlanları Ne Durumda?

devlet ve özel iş ilanları  

Geldik bu mesleğin bir diğer karanlık noktasına. Her sene ihtiyaç değişmeksizin devletin ameliyathane teknikeri alımı yaptığını söyleyebiliriz. Bu nedenle okulu bitirip KPSS’den düzgün bir puan aldığınızda birkaç atama döneminden sonra iş sahibi olabilirsiniz. Elbette özel hastaneler de anestezi teknikeri alımı yapmaktadır. Özel mi devlet mi derseniz, mutlaka devlet derim. Hayatınızı güvence altına almak ve en düşük anestezi teknikeri maaşı yerine en yüksek dönerli maaşı almak için devlette çalışmalısınız. Tek yapmanız gereken hayatınızın bir döneminde eve kapanıp KPSS için ciddi bir çalışma yapmak. 

Güncel Anestezi Teknikeri Maaşları

Yeni mezun anestezi teknikeri maaşı 3.800₺ civarındadır. 20 yıllık anestezi teknikerinin maaşı ise birçok hastanede döner sermaye payı ile 5.000₺’ye yaklaşmaktadır.  İşe yeni başlayan 2 yıllık anestezi aylığı az gibi görünebilir ancak bu brüt maaştır. Bunun çocuk payı, nöbet ödeneği, bayram farkı gibi ek ödemeleri de eklendiğinde maaş 2020 yılı itibariyle tatminkar bir seviyeye yükselmektedir. 

devlette anestezi teknikeri maaşı

Özel hastane maaşı ile devlet maaşı arasında 500₺’ye varan farklar olabilmektedir. Bu nedenle en kısa yoldan devlet hastanelerine geçmenizi öneriyoruz. 

İki Yıllık Anestezi Nöbet Ücretleri 

Standart bir iş gününde tutulan normal nöbet ücreti 10.53₺’dır. Bayramda ve resmi tatillerde nöbet ücreti artmaktadır. Bayramda tutulan nöbetin ücreti 17.90₺’dır. Ameliyathane ve Acil Servis gibi yüksek efor gerektiren yerlerde ise nöbet ücretiniz 15.80₺’dır. Son olarak hem resmi tatilde hem de ameliyathane de nöbet tutarsanız bu durumda 17.90₺ saatlik nöbet ücreti alırsınız. Performans farkı ve döner sermaye ile bu ödemeler birleştiğinde maaşınız oldukça yükselecektir. 

Sağlık Teknikeri Döner Sermaye ve Çocuk Yardımı Kaç Lira? 

memur çocuk ek ödemesi

Devlette çalışan iki yıllık anestezi memuru maaşı birçok farklı ek ödeme almaktadır. Evli ve eşi çalışmayan memura verilen ek ödeme 332₺’dır. 6 yaşından küçük her çocuğunuz için maaşınıza 73.03₺ yansıtılacaktır. 6 yaşın üstündeki çocuklara ise 36₺ ödenmektedir. Bu ek ödemeler güncel zamlı anestezi teknikeri maaşları için farklı olabilir çünkü bu ek göstergeler her sene zam alarak artmaktadır. Anestezi döner sermaye miktarı ise belirsizdir. Çalıştığınız hastanenin maddi gücüne göre bu ücret belirlenir. 

Peki Güncel Hemşire Maaşları Kaç Lira? 

Ben 2 yıl okumak yerine 4 yıl okumak istiyorum diyorsanız size mükemmel bir önerim olacak. Bir anestezi teknikeri olarak hemşire olmayı tercih ederdim. Eğer sınav sonuçlarınız ve diğer olanaklarınız yetiyorsa hemşire olmak mutlaka ilk tercihiniz olmalı. Hemşire olmak için 4 yıllık hemşirelik kazanmanız gerekiyor. Bunun için de eski adı YGS-LYS olan TYT ve AYT sınavlarında başarılı olmanız gerekiyor. Merak etmeyin hemşirelik taban puanları sandığınız kadar yüksek değil. Ciddi bir çalışmayla istediğiniz yerde kazanabilirsiniz. Gelin 2020 yılı hemşire maaşı miktarı ne kadarmış ona bakalım.

hemşire aylıkları 2020

Devlette çalışan hemşirenin maaşı ile özelde çalışan hemşirenin maaşı arasında uçurum oluyor. Bir de çalışma şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda devlette hemşire olmak çok daha mantıklı diyebiliriz. Devlette yeni başlayan hemşire ortalama 5.000₺ civarında maaş alır. Bu maaş kıdem aldıkça ve ek ödemeler yapıldıkça 6.000₺’na kadar yükselebilir. Eğer okuma gücünüz varsa ve hemşireliği seviyorsanız mutlaka bu tarafa yönelin derim. Yeni başlayan (yeni mezun) hemşire maaşları bile birçok zamlı memur maaşından daha yüksek. Çalışma şartları ise neredeyse teknikerle ile aynı. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.